Santiago de Compostela a Finisterra- cieľ púte do Compostely

Autor: Zuzana Čermanová | 25.4.2016 o 10:35 | Karma článku: 6,68 | Prečítané:  2328x

V predchádzajúcom blogu sme úspešne doputovali do Santiaga. Dnes si povieme, čo tam musí pútnik vybaviť a vidieť.  Rovnako sa s Vami podelím o zážitky z bájneho konca sveta-  Finisterry :)

Santiago de Compostela

Toto mesto je počas leta najmä pútnické a počas roka hlavne študentské. Je zelené, plné parkov a sôch. Je stredoveké- plné nádherných monumentálních stavieb a kostolov…Tu je pár vecí, ktoré treba vidieť, zažiť a vybaviť:

Chám sv. Jakuba

Naše prvé kroky samozrejme vedú do majestátnej Katedrály svätého Jakuba. Katedrála bola pôvodne románska – dielom majstra Matea- jej románska časť je k vzhliadnutiu v múzeu vedľa katedrály. V súčasnosti V roku 1750 bola prestavaná a  je považovaná za vrcholné dielo španielskeho baroka.

 Hlavný oltár tvorí obrovská busta Sv. Jakuba s jeho relikviami a vsadenými drahokamami. Podľa legendy púť sa končí až  vtedy, keď objímete alebo pobozkáte sv. Jakuba a vložíte prsty pravej ruky do piatich otvorov na stĺpe Dávidovho rodu.  Tak to ideme urobiť.

Kadidlo

Jeden z najväčších zážitkov pútnikov je zúčastniť sa na svätej omši v katedrále. Po skončení omše sa naskytne neuveriteľný pohľad- vyše 55 kilové kadidlo zavesené na 35 metrovom lane sa rozkýva 8 mužov po celej dĺžke chrámu. Divadlo trvá približne 5 minút a je doprevádzané výdartným cvakaním fotákov,mobilov a videokamier.

Keď pútnici v minulosti prešli niekoľko stoviek kilometrov, vôňa ich šiat a tiel asi nebola najvábnejšia. Aby sa táto vôňa prekryla a vydezinfikovala, nebolo nič účinnejšie ako kadidlo. Dnes je to jedna z najväčších atrakcií Santiaga.

Sv. omše po anglicky tu sú o 10:30 a 18:00.

Potvrdenie pútnika- COMPOSTELA

Myslím, že každý pútnik túži získať potvrdenie, že úspešne vykonal púť do Compostely. Krásnu listinu so svojim menom v latinčine. Toto potvrdenie sa volá príznačne COMPOSTELA a dá sa získať iba v pútnickom úrade na Rua do Vilar 1, v čase otváracích hodín: 9:00-21:00. Tu skontrolujú váš kredenciál a pečiatky v ňom a na základe toho Vám vydajú potvrdenie. Pripravte sa, že si počkáte v rade na Compostelu asi 30-45 minút.

Hostal de los Reyes Católicos

Na nádvorí pred katedrálou sa nachádza aj najstarší doteraz fungujúci hotel na svete- Hostal de los Reyes Católicos., ktorý bol založený ako ubytovňa a ošetrovňa pre pútnikov ešte v roku 1487. Dnes je tu luxusný 5-hviezdičkový hotel. Ubytovať sa tam nechystáme :) Zato tento hotel dáva prvým 10 pútnikom s potvrdením Compostelou nie staršou ako 3 dni zadarmo raňajky, obed a večeru.

Nám sa podarilo ísť na takúto večeru v hoteli. Na to, aby ste sa tam dostali, treba ísť najlepšie cca 30-45 minút pred časom výdaja. Pri schodoch pod terasou, je to bočný vchod, do ktorého keď vojdete, je tam koč. Tu budú isto čakať už iní hladoši. Raňajky dávajú o 9:00, obed o 12:00 a večeru o 19:00.

Nezabudnite si svoju Compostelu- tú skontrolujú pri vstupe. Jedlo sa samozrejme nepodáva v hoteli spolu so smotánkou.Dostanete jedlo zamestnancov hotela v samostatnej jedálni, ale je to super. Konečne sa dobre najesť a pozhovárať sa s inými pútnikmi a podeliť o zážitky z cesty.

Park Santa Susana

Nebýva často, že by bolo niečo zasvätené svätej Zuzane. Pre mňa ako Zuzku to bola povinná jazda. Okrem toho je z tohto parku asi najkrajší výhľad na katedrálu a priľahlé budovy. Už len kvôli fotkám sa sem oplatí ísť.

 Syr Tetilla

Keď sme blúdili po mestečku, všimli sme si, že je tu veľa obchodov, ktoré predávajú tento syr, ktorý tvarom výrazne pripomína ženské  bradavky :) Dokonca je tak aj ľudovo nazývaný.

Jeho tvar má podľa legendy súvis so Santiagskou katedrálou.

Keď bol chrám prestavaný v gotickom slohu, nad portálom bola jedna socha bujne obdarenej ženy, na ktorú po očku hádže David stojaci opodiaľ...To pobúrilo zbožných občanov a žiadali, aby bola socha prepracovaná, prsia zmenšené a decentne zahalené. Umelecké dielo bolo teda pretvorené. Proti tomu však svojským spôsobom zaprotestovali miestny pastieri a farmári a začali vyrábať syr, ktorý tvarom pripomínal inkriminovanú sochu a oslavuje skutočnosť, že Boh miluje všetkých ľudí a stvoril nás rôznych! :) Nech je akokoľvek, syr treba rozhodne ochutnať. Je naozaj vynikajúci :)

Finisterra

Pre mnohých pútnikov je posledná zastávka púte bájny koniec sveta: Finisterra. Ešte pred objavením Ameriky to bol považovaný za najzápadnejší bod zeme- odtiaľ bol už iba oceán a zem ako plochá doska plávala na ňom :)

Buď sa tam dá doputovať peši, zo Santiaga je to ešte ďalších 4 dni cesty, alebo autobusom.

V prípade, keď sa rozhodnete ísť autobusom tu je časový itenerár autobusov zo Santiaga:

http://www.monbus.es/es

Treba vyhľadať názov Fisterra , čo je Galícky názov tejto dedinky. Lístok stojí  15 eur.

Cesta autobusom do Finisterry trvá asi 3 hodinky a ponúka krásne výhľady na oceán a jeho lagúny pripomínajúce fjordy.

Podľa legendy, púť sa skončila až keď sa pútnik na znak očisty vykúpal v mori, spálil na myse na konci sveta svoj plášť- asi bol už tak špinavý a blchatý, že sa nedal ďalej použiť  :) Na záver bolo treba pozorovať západ slnka.

Finisterra je milé rybárske mestečko plné turistov.  V jeho centre je veľké  mólo s prístavom, kde je veľa reštaurácií, ktoré ponúkajú špeciality z rýb a plodov mora.  Dá sa tu zajednať plavba loďou okolo mysu.

Na severe za mestom sa nachádza dlhá pies

očná pláž. Tu si treba nazbierať hrebenatky. Je ich pná. Kúpanie nie je síce žiadna výhra, aj v horúci júlový deň bola voda studená, zato je však krásne čistá.

 

Samotný koniec sveta- mys s majákom sa nachádza od mesta smerom na juh. Cesta tam trvá  cca 45 minút. To si treba naplánovať, ak sa tam chystáte prísť na západ slnka.

Určite si na mys zoberte zapaľovač, prípadne tuhý lieh, aby ste mohli aspoň symbolicky spáliť časť odevu.  Ja pálim ponožky. Pochybujem, že by som ich ešte vyprala :)

Na konci sveta sa nachádza majestátny maják a čo bolo najprekvapivejšie – stádo divokých kôz.

Západ slnka na Finisterre je úžasný zážitok. Pozorovať, ako pomaly klesá za oceán a dívať sa na tú hru farieb. Nebo zmení aj 5 krát svoj odtieň. Kým úplne slnko zapadne. Okrem toho z mysu je perfektne vidieť, že zem je guľatá. More na obzore sa nepatrne zaokrúhľuje.

Mnoho pútnikov si už na Finisterru nenájde čas, ale keď už putujete do Santiaga, navštíviť ju sa naozaj oplatí a stojí to za to.

 

Pár citátov na koniec

,,Cesta je cieľ “

„Kto príde do Santiga, nájde seba“

„Don´t stop walking! “

Ja som na púti do Santiaga seba nenašla - asi som sa  ani veľmi nehľadala :)

Neprežívala som ju ani tak duchovne, ako by som chcela.

Cesta bola pre mňa hlavne o pohodovej turistike.

Napriek tomu bola táto púť pre mňa nezabudnuteľná a splnením jedných z mojich cestovateľských snov.

Púť som prešla so svojím ocinom a svojím priateľom- teraz už manželom. Bola som šťastná, že som takto mohla splniť ockovi sen. Náš vzťah s manželom sa tiež upevnil a spoznali sme sa ešte bližšie. Vraj to bola skúška, či ja áno alebo nie- tak som rada, že som obstála :)

Púť do Santiaga je nádherná, každý ju prežije inak.

A naozaj, čo sa týka kondičky- nie je sa čoho báť. Trasa je pohodová a zvládne ju každý.

Tak Bueno Camino a vidime sa v Santiagu!!!

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Obchvat Ružomberka: už mal byť hotový, nakoniec bude meškať roky

Úsek D1 medzi Hubovou a Ivachnovou, ktorého súčasťou je aj obchvat mesta s 27-tisíc obyvateľmi, plánujú dokončiť až v roku 2021.

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala.

ŠPORT

Neapol hrá ako Real. Hamšíkovi sa vernosť môže oplatiť

Ľudia sa rozprávajú len o zápase, tvrdí Hamšík.


Už ste čítali?