Začiname putovať do Santiaga

Autor: Zuzana Čermanová | 15.3.2016 o 10:01 | Karma článku: 6,79 | Prečítané:  2418x

Cieľom tejto série blogov je urobiť sprievodcu pre pútnika s praktickými radami ako si najľahšie naplánovať cestu. Po úvodných článkoch o historii púte a o tom ako sa zbaliť,bude tento zameraný na dopravu na začiatok púte.

  1. Ako sa dopraviť na začiatok púte- do Sarrie

My sme šli Francúzsku cestu Sarria – Santiago, čo je  112 km. Po dlhom googlení a porovnávaní cien leteniek vyšla jednoznačne najlepšia kombinácia letieť Ryanairom z Bratislavy do Madridu a odtiaľ opäť Ryanairom do Santiaga de Compostela a tak isto aj naspäť na Slovensko :) Keď to bude dobre načasované, dá sa stihnúť pozrieť aj Madrid :) Minulý rok ma vyšli tieto 4 lety dokopy 100 eur.

Z Santiagského  letiska potom idú cca každú pol hodinu autobusy do centra Santiaga- chodia v čase od 7:00 do 1:00 a stoja 3 eurá jednosmerný a 5,5 eur obojsmerný. Taxíky vyjdú cca 12 eur.

Táto spoločnosť je najväčší prepravca v Galícii- tu sa dá nájsť aj harmonogram.

http://www.empresafreire.com/html/ingles/seccion3a.php

Ako sa dostať zo Santiaga do Sarrie

Zo Santiaga do Sarrie sa najlepšie dostanete autobusom.  Autobusovú stanicu Santiaga nájdete bez problémov. Je v centre mesta a práve tam Vám príde  autobus z letiska. Problém je však, že hoci v Sarrii začína putovať  obrovské množstvo pútnikov okrem drahých pelegrino autobusov tam nie je priamy spoj.

Keď sa chcete dostať do Sarrie, treba prestupovať v meste Lugo.  Problém je, že španieli nemajú žiadne cp.sk  a autobusovú dopravu pokrývajú rôzne spoločnosti. Lístky si treba zakúpiť vždy u konkrétnej spoločnosti, ktorá obsluhuje danú trasu a iba tam sa dozviete aj harmonogram jazdy.

Zo Santiaga do Luga ide spoločnosť  Freire- tu si nájdete časy odchodov:

http://www.empresafreire.com/html/ingles/seccion3a.php

Z Luga do Sariie ide však iná spoločnosť Mobus- tu si nájdete časy odchodov:

http://www.monbus.es/es

často sa stáva, že jednotlivé autobusy na seba nenadväzujú, tak rátajte, že si v Lugu aj hodinku počkáte a autobus pôjde z iného nástupišťa ako by mal, takže little bit chaos, ale nevadí…:)

Možno to znie zložito, ale v skutočnosti je to jednoduché a krásne na tom je, že všetci sú zvyknutí, že pútnikov- pelegrínos je tam kvantum a každý sa pýta to isté.  Dôležité je pýtať sa aj ostatných pútnikov – oni riešia s dopravou buď rovnaký problém ako vy alebo ho už vyriešili  a radi poradia :)

 

Začiatok púte

Keď ste úspešne dorazili do Sarrie, je potrebné vybaviť si preukaz pútnika, tzv. Credencial- Aby ste na konci púte v Santiagu mohli dostať diplom a osvedčenie, že ste prešli Camino, treba mať za každý deň v Credenciáli aspoň 2 pečiatky z rôznych miest.

Pečiatky zoženiete ľahko- temer v každom hoteli, reštike či kostole po ceste je pečiatka.

Tu je zoznam miest, kde sa dá v Sarrii zohnať kredenciál:

Iglesia de Santa María
Rúa Maior, Sarria
11:00 -13:00 a18:00-21:00

Iglesia de Nuestra señora del Rosario
Gran Vía Alfonso IX, Sarria
10:30-13:30 a 17:00-20:00

Monasterio de la Magdalena
Rúa da Mercede, Sarria
10:00 - 13:0 a 16:30-19:00

K povinnému vybaveniu pútnika patrí samozrejme Svätojakubská mušla, ktorá sa viaže na ruksak. Väčšinou sa dá kúpiť spolu s Kredenciálom.

Takže už sme sa úspešne dopravili do Sarrie, vybavili kredenciál, kúpili mušlu. Môžme začať putovať. Ale o tom až nabudúce:)

Bueno Camino!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Obchvat Ružomberka: už mal byť hotový, nakoniec bude meškať roky

Úsek D1 medzi Hubovou a Ivachnovou, ktorého súčasťou je aj obchvat mesta s 27-tisíc obyvateľmi, plánujú dokončiť až v roku 2021.

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala.

ŠPORT

Neapol hrá ako Real. Hamšíkovi sa vernosť môže oplatiť

Ľudia sa rozprávajú len o zápase, tvrdí Hamšík.


Už ste čítali?