Začiname putovať do Santiaga

Autor: Zuzana Čermanová | 15.3.2016 o 10:01 | Karma článku: 4,72 | Prečítané:  1937x

Cieľom tejto série blogov je urobiť sprievodcu pre pútnika s praktickými radami ako si najľahšie naplánovať cestu. Po úvodných článkoch o historii púte a o tom ako sa zbaliť,bude tento zameraný na dopravu na začiatok púte.

  1. Ako sa dopraviť na začiatok púte- do Sarrie

My sme šli Francúzsku cestu Sarria – Santiago, čo je  112 km. Po dlhom googlení a porovnávaní cien leteniek vyšla jednoznačne najlepšia kombinácia letieť Ryanairom z Bratislavy do Madridu a odtiaľ opäť Ryanairom do Santiaga de Compostela a tak isto aj naspäť na Slovensko :) Keď to bude dobre načasované, dá sa stihnúť pozrieť aj Madrid :) Minulý rok ma vyšli tieto 4 lety dokopy 100 eur.

Z Santiagského  letiska potom idú cca každú pol hodinu autobusy do centra Santiaga- chodia v čase od 7:00 do 1:00 a stoja 3 eurá jednosmerný a 5,5 eur obojsmerný. Taxíky vyjdú cca 12 eur.

Táto spoločnosť je najväčší prepravca v Galícii- tu sa dá nájsť aj harmonogram.

http://www.empresafreire.com/html/ingles/seccion3a.php

Ako sa dostať zo Santiaga do Sarrie

Zo Santiaga do Sarrie sa najlepšie dostanete autobusom.  Autobusovú stanicu Santiaga nájdete bez problémov. Je v centre mesta a práve tam Vám príde  autobus z letiska. Problém je však, že hoci v Sarrii začína putovať  obrovské množstvo pútnikov okrem drahých pelegrino autobusov tam nie je priamy spoj.

Keď sa chcete dostať do Sarrie, treba prestupovať v meste Lugo.  Problém je, že španieli nemajú žiadne cp.sk  a autobusovú dopravu pokrývajú rôzne spoločnosti. Lístky si treba zakúpiť vždy u konkrétnej spoločnosti, ktorá obsluhuje danú trasu a iba tam sa dozviete aj harmonogram jazdy.

Zo Santiaga do Luga ide spoločnosť  Freire- tu si nájdete časy odchodov:

http://www.empresafreire.com/html/ingles/seccion3a.php

Z Luga do Sariie ide však iná spoločnosť Mobus- tu si nájdete časy odchodov:

http://www.monbus.es/es

často sa stáva, že jednotlivé autobusy na seba nenadväzujú, tak rátajte, že si v Lugu aj hodinku počkáte a autobus pôjde z iného nástupišťa ako by mal, takže little bit chaos, ale nevadí…:)

Možno to znie zložito, ale v skutočnosti je to jednoduché a krásne na tom je, že všetci sú zvyknutí, že pútnikov- pelegrínos je tam kvantum a každý sa pýta to isté.  Dôležité je pýtať sa aj ostatných pútnikov – oni riešia s dopravou buď rovnaký problém ako vy alebo ho už vyriešili  a radi poradia :)

 

Začiatok púte

Keď ste úspešne dorazili do Sarrie, je potrebné vybaviť si preukaz pútnika, tzv. Credencial- Aby ste na konci púte v Santiagu mohli dostať diplom a osvedčenie, že ste prešli Camino, treba mať za každý deň v Credenciáli aspoň 2 pečiatky z rôznych miest.

Pečiatky zoženiete ľahko- temer v každom hoteli, reštike či kostole po ceste je pečiatka.

Tu je zoznam miest, kde sa dá v Sarrii zohnať kredenciál:

Iglesia de Santa María
Rúa Maior, Sarria
11:00 -13:00 a18:00-21:00

Iglesia de Nuestra señora del Rosario
Gran Vía Alfonso IX, Sarria
10:30-13:30 a 17:00-20:00

Monasterio de la Magdalena
Rúa da Mercede, Sarria
10:00 - 13:0 a 16:30-19:00

K povinnému vybaveniu pútnika patrí samozrejme Svätojakubská mušla, ktorá sa viaže na ruksak. Väčšinou sa dá kúpiť spolu s Kredenciálom.

Takže už sme sa úspešne dopravili do Sarrie, vybavili kredenciál, kúpili mušlu. Môžme začať putovať. Ale o tom až nabudúce:)

Bueno Camino!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Minúta po minúte: Výbuch na koncerte v Manchestri neprežilo 22 ľudí

Polícia potvrdila, že vo vstupnej hale sa odpálil samovražedný atentátnik.

KOMENTÁRE

Teror siahol na deti

Útok na štadión plný mladých ľudí jasne naznačuje, že pre teroristov neexistujú hranice.

ŠPORT

Cígera odmietli aj Višňovský, Handzuš, Országh a Bača

To, že hráči z NHL neprišli na šampionát, berie ako podraz.


Už ste čítali?